Czy w przypadku zaistnienia przerwy w osiąganiu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszącego co najmniej 6% przez pracodawcę otrzymującego dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, a następnie ponownym osiągnięciu tego wskaźnika, pracodawca będzie mógł otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników?
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne i otrzymujący dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników rozwiązał umowę o pracę z niektórymi pracownikami, w związku z czym przestał osiągać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Po upływie kilku miesięcy pracodawca zatrudnił nowych pracowników z niepełnosprawnościami, w związku z czym znów osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powyżej 6%.
Zgodnie z dyspozycją art. 26a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej u.r.o.n., miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, wypłacane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), przysługuje pracodawcy, który zatrudnia niepełnosprawnych pracowników (ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych). Jednocześnie pracodawca, który zatrudnia 25 pracowników i nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszącego minimum 6%, nie ma prawa do dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością.
Jak wynika z wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w celu otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, pracodawca musi wykazać efekt zachęty. Efekt ten ustala się raz – na moment podjęcia pracy przez niepełnosprawnego pracownika. Wykazanie efektu zachęty może nastąpić za pomocą metody:
- ilościowej – adekwatnie do art. 26b