Pracownica posiadała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ważne do 31 sierpnia 2024 roku. Dopiero 7 stycznia 2025 roku poinformowała pracodawcę, że nie będzie ubiegać się o nowe orzeczenie, ponieważ nie złożyła wniosku o jego przedłużenie. W związku z tym za okres od września do listopada 2024 roku pracodawca otrzymywał dofinansowanie do wynagrodzenia tej pracownicy. Czy w tej sytuacji konieczne jest dokonanie korekty wskaźników oraz kwot dofinansowania?
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 2768) ważność orzeczenia, które zgodnie z jego treścią byłoby ważne do 31 sierpnia 2024 r., finalnie uległo przedłużeniu do dnia 30 września 2024 r.
Z uwagi na to, że pracownik nie złożył wniosku o wydanie nowego orzeczenia do 30.09.2024 r. , nie ma zastosowania przepis art. 6bb ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.), zgodnie z którym , jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
W związku z powyższym od dnia 1.10.2024 r. należy pracownika, którego dotyczy pytanie, traktować jak osobę pełnosprawną, a pobrane na niego dofinansowanie począwszy od października należy zwrócić.