Niebawem rusza pilotażowy program MRPiPS, na który czeka wielu pracodawców i pracowników. Chodzi oczywiście o program skróconego czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowego poziomu wynagrodzenia. Ministerstwo opublikowało zasady i regulamin programu.
W pilotowanym przez resort pracy programie mogą wziąć udział wszyscy pracodawcy, zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. W pilotażu mogą wziąć udział podmioty, które zatrudniają co najmniej 75% kadry na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Przedsiębiorcy dodatkowo będą zobligowani do spełnienia następujących warunków:
Przedsiębiorca, który bierze udział w pilotażu, musi utrzymać zatrudnienie osób biorących w nim udział na poziomie nie mniejszym niż 90% stanu początkowego określonego we wniosku, więc w sytuacji, gdy w trakcie trwania pilotażu część pracowników nim objęta odejdzie z pracy (np. na emeryturę, zwolni się lub będzie przebywać na dłuższym zwolnieniu lekarskim), pracodawca może uzupełnić te braki kadrowe i objąć pilotażem inne osoby lub pozostać przy zmniejszonej liczbie pracowników, przy czym ich liczba nie może być mniejsza niż 90% wszystkich objętych pilotażem.
W ramach pilotażu przedsiębiorcy mogą testować formy skróconego czasu pracy. Mogą zmniejszyć liczbę dni pracy w tygodniu, zmniejszyć liczbę godzin pracy w poszczególne dni, zmniejszyć liczbę godzin pracy, dodając dodatkowe dni wolne w miesiącu lub udzielając dodatkowych dni wolnych w formie urlopu wypoczynkowego. Program dopuszcza także inne modele skracania czasu pracy, dostosowane do specyfiki danego pracodawcy.
Jeśli pracodawca w czasie trwania projektu będzie c
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm