Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) opublikował wyniki kontroli za I kwartał 2025 r., dotyczące prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?
Kontrola orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy przeprowadzana przez ZUS wynika bezpośrednio z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 870 t.j.). To właśnie dzięki niej lekarze orzeczniczy ZUS przeprowadzają kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. ZUS oraz płatnik składek (który do ubezpieczenia chorobowego zgłasza więcej niż 20 ubezpieczonych) mogą skontrolować ubezpieczonych w zakresie prawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich.
W I kwartale tego roku ZUS przeprowadził 116,8 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, skutkowało to wydaniem 7,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych po kontroli zasiłków wyniosła 11 mln 498,9 tys. Przywołana wyżej ustawa ogranicza również podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, dlatego też w I kwartale 2025 r. obniżono wpłaty z tego tytułu o 65 mln 964,1 tys. dla 33,9 tys. osób. Suma obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa wyniosła 77 mln 463 tys.
ZUS może skontrolować zwolnienie lekarskie pracownika w
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm