W jaki sposób przedsiębiorca może zweryfikować, kto jest upoważniony do wglądu do jego danych zgromadzonych na koncie PUE/eZUS? Jak odwołać pełnomocnictwo udzielone w tej sprawie?
Przedsiębiorca (płatnik), który chce powołać pełnomocnika do wykonywania czynności prawnych w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (z wyłączeniem kontroli), powinien zrobić to na formularzu ZUS PEL, osobiście w oddziale lub za pośrednictwem poczty (dostarczając wersję papierową tego formularza) albo przez Platformę Usług Elektronicznych PUE/eZUS (w formie elektronicznej).
Jeżeli osoba udzielająca pełnomocnictwa reprezentuje spółkę, która ma wieloosobowe przedstawicielstwo, do formularza ZUS PEL należy załączyć formularz ZUS PEL-Z, wypełniony i podpisany przez wszystkich przedstawicieli spółki udzielających pełnomocnictwa.
Jak już wspomniano, zakres pełnomocnictwa ZUS PEL nie obejmuje spraw związanych z kontrolą ZUS, dlatego też przedsiębiorca, który chce udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania go lub jego firmy w trakcie kontroli ZUS, musi wypełnić formularz ZUS PEL-K, przy czym pełnomocnictwo takie wygasa w dniu odebrania protokołu kontroli.
W zakresie dotyczącym osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy), w formularzu ZUS PEL należy podać PESEL mocodawcy (w razie jego braku – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), a ponadto datę urodzenia mocodawcy, jego imię i nazwisko, adres do korespondencji, nazwę państwa, z którego pochodzi (jeżeli nie jest to Polska), ewentualnie numer telefonu (dobrowolnie). Taki sam zakres danych na tym formularzu dotyczy pełnomocnika, któremu udziela się pełnomocnictwa, przy czym w danych do korespondencji należy podać siedzibę prowadzenia działalności przez pełnomocnika.
Co więcej, mocodawca powinien wskazać, czy udziela pełnomocnictwa w imieniu własnym (do załat
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm