Czy wypowiedzenie umowy o pracę, złożone przez osobę spoza zarządu spółki z o.o., może być uznane za skuteczne i jakie ma konsekwencje błędne wskazanie pełnomocnictwa? Chodzi o istotne kwestie związane z reprezentacją pracodawcy i granicami działania pełnomocników w prawie pracy.
W pewnej firmie pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pismo w tej sprawie zostało podpisane przez dyrektora ds. obsługi zarządu spółki. W treści oświadczenia błędnie wskazano oznaczenie pełnomocnictwa. Pracownik zakwestionował ważność wypowiedzenia, twierdząc, że takie oświadczenie może zostać złożone wyłącznie przez osobę zarządzającą spółką. Należy zaznaczyć, że sprawa dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zwróćmy uwagę, że zgodnie z zasadami prawa pracy, każde wypowiedzenie umowy, nawet jeśli doszło do naruszenia przepisów, wywołuje skutki prawne. W sytuacji , gdy nie wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa, pracodawca musi liczyć się z ryzykiem negatywnych konsekwencji. Pracownik będzie mógł udowodnić przed sądem naruszenie przepisów kodeksu pracy, co nie postawi pracodawcy w dobrym świetle.
Zgodnie z art. 31 § 1 kodeksu pracy, w przypadku pracodawcy będącego jednostką organizacyjną, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy mogą być wykonywane przez osobę lub organ zarządzający tą jednostką albo przez inną osobę do tego wyznaczoną. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 17 czerwca 2021 r. sygn. akt II PSK 52/21), wyznaczenie takiej osoby następuje poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli przez organ kierujący jednostką organizacyjną oraz akceptację tej funkcji przez wyznaczoną osobę. Forma tego oświadczenia zależy od wewnętrznych regulacji danej jednostki, jednak powinna być wyraźna. Jeżeli wyznaczenie nie obejmuje wszystkich czynności z zakresu prawa pracy, powinno ono precyzować, do jakich czynności dana
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm