Na podstawie badania lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie do celów rentowych o: całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy lub częściowej niezdolności do pracy.
Od decyzji lekarza orzecznika ZUS można złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Czas na złożenie dokumentu wynosi 14 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia. Informacja o prawie do sprzeciwu jest umieszczona w orzeczeniu. Na podstawie orzeczenia (do którego nie wniesiono sprzeciwu) ZUS przyznaje lub nie prawo do renty. Od decyzji ZUS o uprawnieniu do renty można złożyć odwołanie do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Na odwołanie do sądu czas jest dłuższy i wynosi 30 dni.
Prawo do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia lekarza ZUS przysługuje każdemu, kto nie zgadza się z wydaną decyzją – dotyczy to zarówno części, jak i całości treści wydanego orzeczenia.
Sprzeciw można złożyć od opinii lub orzeczenia wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ważne jest, aby kwestionowana opinia miała wpływ na prawa pacjenta lub jego obowiązki wynikające z przepisów prawa.
Sprzeciw każdorazowo
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm