Pod koniec czerwca 2025 r. wejdzie w życie Polski Akt o Dostępności. Oto jakie zmiany niebawem czekają pracodawców i konsumentów.
Nowa ustawa znana jako „polski Akt o Dostępności” ma wdrożyć standardy Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), koncentrując się eliminacji barier i promowaniu inkluzywności we wszystkich obszarach życia społecznego i gospodarczego.
Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r., w Polsce mieszka ok. 5,5 mln osób z niepełnosprawnościami, liczba ta stanowi 14,3% populacji kraju. W porównaniu do spisu z 2011 r. liczba osób z niepełnosprawnościami wzrosła o 16 punktów procentowych, wskazuje to na rosnąca skale wyzwań z wiązanych z dostępnością. W tym samym czasie można zaobserwować systematyczny proces starzenia się społeczeństwa. Na koniec 2023 r. liczba osób w wieku 60 i więcej lat wynosiła 9,9 mln (26,3% populacji). Główny Urząd Statystyczny (GUS) prognozuje, że do roku 2060 odsetek ten może wzrosnąć do 38,3% populacji. W obliczu zmian demograficznych oraz dostosowania technologii, usług oraz przestrzeni publicznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów staje się nie tylko prawnym obowiązkiem, ale również społeczną koniecznością. Działania te mają zapewnić większą niezależność, bezpieczeństwo oraz komfort tym obywatelom, którzy w codziennym funkcjonowaniu napotykają różne bariery.
Polski Akt o Dostępności nakłada szereg obowiązków na producentów, importerów oraz usługodawców. Nowe regulacje obejmą szeroki zakres sektorów i usług, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania społecznego, to znaczy:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm