Prowadzenie prewencji rentowej jest jednym z ustawowych a zarazem podstawowych zadań ZUS . Obejmuje ona swym zakresem rehabilitację leczniczą ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osób pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Stanowi o tym art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.). Ponadto szczegółowe zasady i tryb kierowania przez ZUS na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne określa wydane w tej sprawie rozporządzenie RM (Dz. U. z 2019 r. poz. 277).
O potrzebie rehabilitacji leczniczej osoby uprawnionej, której lekarz prowadzący leczenie sporządził wniosek o rehabilitację leczniczą, orzeka lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia tego osobie uprawnionej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, w terminie i na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Prezes ZUS może natomiast zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika o potrzebie rehabilitacji leczniczej w terminie i na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Wniosek o rehabilitację leczniczą osoba uprawniona składa w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Właściwa jednostka organizacyjna ZUS zawiadamia na piśmie osobę uprawnioną o wyniku rozpatrzenia wniosku.
Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS można sporządzić na formularzu PR-4 i powinna trwać 24 dni. Wni
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm