Pracodawca zwolnił dyscyplinarnie pracownicę, która regularnie odnosiła się do współpracowników i przełożonych w sposób wulgarny i powszechnie uważany za obelżywy. Pracodawca uzasadnił swoją decyzję ciężkim naruszeniem przez pracownicę obowiązków pracy związanych z nieprzestrzeganiem zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?
W analizowanym stanie faktycznym pracownica systematycznie znieważała pracodawcę, bezpośrednich przełożonych i współpracowników, w tym także na spotkaniach z kontrahentami. Regularnie zwracała się do współpracowników i przełożonych w sposób wulgarny. Pracodawca uznał, że pracownica wielokrotnie i w sposób rażący przekroczyła granice dozwolonej krytyki, w związku z czym rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy z uwagi na ciężkie naruszenie zasad współżycia społecznego.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika stanowi nadzwyczajny tryb rozwiązania stosunku pracy, który może być zastosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach i w oparciu o przesłanki ściśle określone w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p. W świetle art. 52 § 1 tej ustawy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku:
Co istotne, pracodawca, który zamierza dokonać zwolnienia dyscyplinarnego, jest związany określonym limitem czasowym na złożenie takiego oświadczenia woli, albowiem ustawodawca przewidział, że zwolnienie dyscyplinarne nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm