Ściąganie wierzytelności przez komornika nie jest rzeczą przyjemną ani błahą. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposobów zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Dla pracodawcy łączy się ona z kilkoma obowiązkami.
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposobów egzekucji umożliwiających komornikowi zaspokojenie roszczeń wierzyciela, objętych tytułem wykonawczym, skierowanym do egzekucji, a obowiązek ten należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.
Zajęcie wynagrodzenia jest realizowane na podstawie art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego. W pierwszej kolejności komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu, nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Komornik ma prawo do zajęcia:
W przypadku, gdy egzekucja dotyczy świadczeń alimentacyjnych, rentowych lub innych świadczeń powtarzających się albo świadczenia pieniężnego w walucie obcej, wobec których nastąpił bieg egzekucji sądowej i administracyjnej, komornik zawiadamia pracodawcę o charakterze egzekwowanych świadczeń. Jednocześnie komornik zwraca się do pracodawcy, aby nie wypłacał dłużnikowi wynagrodzenia, poza częścią wolną od zajęcia żadnego. „Zatrzymane” środki prac
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm