Pracownik, pomimo formalnego przebywania na zwolnieniu lekarskim, stawił się w pracy w celu załatwienia spraw ważnych dla pracodawcy. W tym samym dniu pracownik otrzymał od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Podwładny jednak zarzucił pracodawcy, że wypowiedzenie jest nieskuteczne, gdyż zostało złożone w trakcie okresu ochronnego. Czy pracownik ma rację?
Jak wynika z dyspozycji art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p. wypowiedzenie umowy o pracę w czasie urlopu pracownika lub w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności tego pracownika w pracy jest niedopuszczalne, o ile nie upłynął jeszcze okres, w którym pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wskazany zakaz ma charakter bezwzględny (por. wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe z dnia 20 stycznia 2014 r., sygn. akt VI P 298/13).
Jeżeli chodzi o wspomniany powyżej okres ochronny dla pracownika niezdolnego do pracy z uwagi na chorobę, to na podstawie art. 53 § 1 k.p. jest on uzależniony od czasu trwania niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Mianowicie, rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia bez winy pracownika jest możliwe, jeżeli okres niezdolności pracownika do pracy spowodowany chorobą wynosi:
Pracodawca, który dokona rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika pomimo trwania okresu ochronnego, rozwiąże stosunek pracy w sposób wadliwy (por. wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe z dnia 20 stycznia 2014 r., sygn. akt VI P 298/13).
W przypadku odosobnie
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm