Czy ustalając wysokość obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), do stanu zatrudnienia ogółem w przedsiębiorstwie należy wliczać właściciela tego przedsiębiorstwa (osobę fizyczną)?
Wpłata na PFRON z tytułu niezapewniania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych to danina publiczna o charakterze wskaźnikowo-kwotowym. Obowiązek dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON spoczywa na pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a jednocześnie nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%.
W celu obliczenia wysokości obligatoryjnej wpłaty na PFRON pracodawca musi obliczyć rzeczywisty stan zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wynika to z tego, że zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., miesięczna wpłata na PFRON powinna być dokonywana w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Obliczeń dokonuje się, stosując wzór:
Kz = 40,65% x Pw x (Zo x 6% - Zn), przy czym:
Jak wynika z Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 listopada 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r., przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2024 r. w
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm