Chorujący pracownik ma prawo do przebywania na zwolnieniu lekarskim. Obecnie L4 jest wysyłane elektronicznie do pracodawcy. Czy w sytuacji gdy pracownik, o swojej absencji związanej z chorobą, nie poinformuje pracodawcy, ten będzie mógł go zwolnić?
Przypomnijmy, że od 1 grudnia 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. W praktyce oznacza to, że popularne L4 automatycznie wysyłane jest do pracodawcy i z tego powodu pracownicy są przeświadczeni, że to załatwia sprawę i nie muszą w żaden sposób zawiadamiać zwierzchnika o swojej nieobecności.
Nie jest to do końca właściwe rozumowanie. Sprawy związane z zatrudnianiem zostały zapisane w aktach prawnych: w Kodeksie pracy, ustawach i rozporządzeniach. Zasady usprawiedliwiania zostały określone w Rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, z 15 maja 1996 roku. Zgodnie z par. 1 tego rozporządzenia przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są:
Zgodnie z art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Czy przesłanką do rozwiązania umowy z pracownikiem może być nie zawiadomienie o przebywaniu na zwolnieniu lekarskim?
Jak już wyżej napisano, od kilku lat zwolnienia lekarskie są wystawiane elektronicznie i wpływają do pracodawcy automatycznie. Jednak, jak to czase
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm