Czy lekarz medycyny pracy może wyrazić zgodę na niestosowanie względem osoby niepełnosprawnej obniżonych norm czasu pracy, jeżeli osoba ta wystąpi do lekarza z takim wnioskiem jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy z pracodawcą?
Na podstawie art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., norma czasu pracy każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy. Ustawodawca przewidział przy tym możliwość wprowadzenia innych systemów czasu pracy. Aczkolwiek w każdym systemie czasu pracy, o ile jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej aniżeli do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Aby odpowiedzieć na pytanie zadane na wstępie, trzeba przypomnieć, że w przeciwieństwie do pracowników pełnosprawnych, pracowników niepełnosprawnych wiążą sztywne normy czasu pracy, które nie mogą być przekraczane, poza wyjątkami określonymi w przepisach prawa. Przepis art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., jednoznacznie wskazuje, że norma czasu pracy niepełnosprawnego pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Niemniej jednak z brzmienia ust. 2 tego uregulowania płynie wniosek, że powyższe sztywne normy czasu pracy dotyczą pracowników zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawnośc
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm