Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych jest wykazanie efektu zachęty.
Efekt zachęty istnieje, gdy w momencie zatrudniania pracownika pracodawca wiedział o jego niepełnosprawności, w miesiącu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wykazał go metodą ilościową lub jakościową oraz jeśli dofinansowanie jest pomocą konieczną, co oznacza, że bez uzyskania subsydiów płacowych pracodawca nie zatrudniłby tej osoby i w związku z tym wniosek o wypłacanie dopłat do pensji złożył w pierwszym możliwym momencie po spełnieniu wszystkich warunków zawartych w przepisach ustawy o rehabilitacji.
Co ważne efekt zachęty ustalany jest jednokrotnie na miesiąc podjęcia pracy przez osobę niepełnosprawną i trwa do momentu rozwiązania stosunku pracy bądź utraty przez pracownika statusu osoby niepełnosprawnej.
Efekt zachęty ilościowy występuje w przypadku wzrostu stanu zatrudnienia ogółem w miesiącu podjęcia zatrudnienia przez pracownika, na którego pracodawca zamierza pobierać dofinansowanie, w stosunku do przeciętnego stanu zatrudnienia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc podjęcia zatrudnienia przez tego pracownika.
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm